Επιστροφή στην πρώτη σελίδα της SPORTline  Επιστροφή στην πρώτη σελίδα του Champions' League
 Ενημέρωση από την SPORTline λεπτό προς λεπτό. Για όλους τους χρήστες ανεξάρτητα αν είναι μέλη ή όχι  Ενημέρωση για τα αποτελέσματα των αγώνων που σας ενδιαφέρουν με το σφύριγμα της λήξης. Για όλους τους χρήστες ανεξάρτητα αν είναι μέλη ή όχι  Ζωντανά η εξέλιξη των αγώνων. Πρόγραμμα μεταδόσεων  Αποτελέσματα ευρωπαϊκών αγώνων. Για όλους τους χρήστες ανεξάρτητα αν είναι μέλη ή όχι Contact  Προσφορές, ευκαρίες και νέες υπηρεσίες για τους συνδρομητές της SPORTline
Ποδόσφαιρο | Μπάσκετ | Βόλεϊ | Πόλο | Στίβος | Σπορ

12/08/99: Champions' League: Γ' Προκριματικός γύρος ΑΙΚ Στοκχόλμης - ΑΕΚ 1-0
Αγώνας | Στατιστικά | Το ρεπορτάζ | Video

Τύχη: Ξανθιά κι απλησίαστη σουηδέζα

πως και στο πρώτο παιχνίδι, στη Νέα Φιλαδέλφεια, έτσι και στο δεύτερο, στο "Ρασούντα" της Στοκχόλμης, η τύχη είχε γυρισμένη την πλάτη της στην ΑΕΚ. Στα δύο δοκάρια του πρώτου παιχνιδιού προστέθηκαν άλλα δύο, αλλά ίσως η ΑΕΚ δεν θα πρέπει να τα βάζει μόνο με την τύχη της για τον αποκλεισμό από το Champions' League. Οι σουηδοί της ΑΙΚ έπαιξαν ίσως το 100% από αυτό που μπορούσαν. Οι παίκτες της ΑΕΚ και κυρίως οι ακριβοπληρωμένοι, δεν μπορούν να μιλήσουν για ποσοστά...

Ντράγκαν Τσίριτς
Μπλοκαρίστηκε ο Τσίριτς
φωτο 25/08/99
Α Γ Ω Ν Α Σ: Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΙΚ έκανε από νωρίς γνωστές τις διαθέσεις της. Προσπάθησε να πιέσει στο πρώτο 10λεπτο μήπως καταφέρει να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ και μετά άφησε γήπεδο στην ελληνική ομάδα ώστε να μπορέσει να παίξει πιο εύκολα το αγαπημένο της παιχνίδι, αυτό των αντεπιθέσεων. Η ΑΕΚ, όπως ήταν λογικό, πήρε την πρωτοβουλία έλεγξε το παιχνίδι, είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν κινδύνεψε παρά μόνο μία φορά. Ηταν το 9', όταν ο Αντρέας Αντερσον έβγαλε παράλληλη μπαλιά στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ, όπου βρέθηκε μόνος του ο Λάγκερλοφ που από πέντε μέτρα σημάδεψε τα πόδια του Ατματσίδη που είχε προλάβει να κινηθεί σωστά απέναντί του. Μετά η επικίνδυνη ομάδα του γηπέδου λεγόταν ΑΕΚ. Αφού είχε δύο πρώτες διερευνητικές επισκέψεις στην περιοχή του Ασπερ (κεφαλιά-άουτ του Μαλαδένη στο 18' και μακρινό σουτ του Ντέμη που μπλόκαρε εύκολα ο σουηδός γκολκίπερ στο 25'), αναζήτησε με καλές προοπτικές το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή της ήταν μια συνδυασμένη προσπάθεια Σαβέβσκι - Νικολαϊδη στο 39' που κατέληξε σε σουτ του Ντέμη που απέκρουσε ο Ασπερ και η δεύτερη ήταν ένα μοναδικό τετ-α-τετ του Μαλαδένη μετά από ασίστ του Νικολαϊδη στο 42' που σταμάτησε και πάλι ο ανίκητος εδώ και 11 παιχνίδια σουηδός τερματοφύλακας. Ακολούθησε κι ένα σουτ του Τσίριτς από καλή θέση στο 43' που έφυγε άουτ.

Στην αρχή της επανάληψης η ΑΕΚ ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο μέρος. Από τη σέντρα και μπροστά, προς την περιοχή της ΑΙΚ. Μάλιστα στο 47' ο Μάρκος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ανάγκασε σε δύσκολη διπλή απόκρουση τον Ασπερ. Ομως, ενώ η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, σε μια ξαφνική επίθεση (κι όχι αντεπίθεση...) της ΑΙΚ, ο Ατματσίδης βρήκε τη μπάλα στα δίχτυα του. Ηταν το 57' όταν ο Νοβάκοβιτς ξεκίνησε μια κούρσα από το ημικύκλιο του κέντρου, δεν τον μάρκαρε κανείς, έφτασε έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ, αιφνιδίασε τον Ατματσίδη που απλά κοίταγε την πορεία της μπάλας και ...1-0.

Τόνι Σαβέφσκι
Ατυχος ο Σαβέφσκι
Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε να συνέλθει από την ψυχρολουσία και στο δίλεπτο 63'-64' θα μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ αλλά πρώτα στο 63' ο Νικολαϊδης μετά από εντυπωσιακή προσωπική προσπάθεια του Μάρκου κοντραρίστηκε και η μπάλα έφυγε μόλις κόρνερ, ενώ στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σαβέβσκι σημάδεψε το δοκάρι του Ασπερ. Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για την ΑΙΚ στο 71', όταν ο Ατματσίδης απέκρουσε δύσκολα σουτ του Αντρέας Αντερσον. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έχασε την πιο μεγάλη της ευκαιρία. Ο Μάρκος έβγαλε μόνο τον Νικολαϊδη στην πλάτη της σουηδικής άμυνας, αυτός πλάσαρε τον Ασπερ αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του σουηδού γκολκίπερ. Ακολούθησε στο 76' μια ανεξήγητη κίνηση του Τουμπάκοβιτς που απέσυρε από την ενδεκάδα τον κορυφαίο του β' μέρους, Δημήτρη Μάρκο, για να ρίξει στο παιχνίδι τον σέρβο Ματιάσεβιτς. Η ΑΕΚ δεν ξαναδημιούργησε ευκαιρία και το παιχνίδι μοιραία έληξε 1-0 με τους σουηδούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση, την ώρα που τα κεφάλια των παικτών της ελληνικής ομάδας ήταν κατεβασμένα.

A I K: Mια ομάδα μικρών δυνατοτήτων που όμως τις αξιοποιεί όλες. Ο άγγλος Στιούαρτ Μπάξτερ έχει καταφέρει να παίρνει όλο το ...ζουμί από τους παίκτες του, που όταν προσπαθούν να κάνουν αυτοί παιχνίδι, μοιάζουν με θηριοδαμαστές που πρώτη φορά βλέπουν μπροστά τους θηρίο. Παίκτες άτεχνοι, αλλά δυνατοί και με άριστη γνώση της δουλειάς που έχουν να κάνουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπάξτερ τους είπε να αφήσουν χώρο στους παίκτες της ΑΕΚ και "να τους πιουν το αίμα" στο τρέξιμο, αυτοί το έκαναν και το αποτέλεσμα ήταν μοιραίο για την Ενωση που έμεινε από ...αίμα.

Χρήστος Μαλαδένης
Πάλεψε ο Μαλαδένης
Α Ε Κ : Το ότι η ΑΕΚ θα έπρεπε να ξανακάνει παιχνίδι, ο Τουμπάκοβιτς και οι παίκτες του το ήξεραν και φάνηκαν αποφασισμένοι να το κάνουν. Αλλωστε το να περιμένουν και οι δύο ομάδες δε γίνεται...Ετσι, αφού στην αρχή η ΑΕΚ μπήκε λίγο τρομαγμένη όσον αφορά τις διαθέσεις των σουηδών, μόλις τις κατάλαβε, πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Ομως το παιχνίδι της ήταν ξανά απόλυτα προβλέψιμο και οι καλά διαβασμένοι σουηδοί δεν είχαν ιδιαίτερα προβλήματα να το καταστρέψουν. Πέρα από τέσσερις ή πέντε καλές στιγμές η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πιέσει και να υποχρεώσει σε εντελώς παθητικό ρόλο τους σουηδούς που κατάφερναν να "παγώνουν" το παιχνίδι παρ' ότι η ΑΕΚ είχε συντριπτική κατοχή της μπάλας (63-37%). Το σημαντικότερο πρόβλημα της ΑΕΚ ήταν, όπως και στο πρώτο ματς, στη μεσαία γραμμή, όπου ο Τσίριτς δεν κατάφερε να περάσει μπαλιές και να κυκλοφορήσει την μπάλα, όπου ο Σαβέβσκι κουράστηκε, όπου ο κορυφαίος στο β' ημίχρονο, Μάρκος, αποσύρθηκε στον πάγκο σε μια κρίσιμη στιγμή. Αλλά αυτό είναι το Point του αγώνα...

Π Ρ Ο Σ Ω Π Ο : Το πρόσωπο της τύχης. Ηταν ξανθιά σουηδέζα που κατέβηκε για διακοπές ολομόναχη στα ελληνικά νησιά, αλλά δεν υπέκυψε στο "καμάκι" των συμπατριωτών μας και γύρισε στην πατρίδα ...ανέπαφη!

Ρ Ο Ι Ν Τ: Στο τέταρτο μεταξύ 60'-75' ο Δημήτρης Μάρκος ήταν ο μοναδικός παίκτης της ΑΕΚ που μπορούσε να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή της ΑΙΚ, δημιουργώντας μάλιστα δύο κλασικές ευκαιρίες στον Νικολαϊδη. Ε, ο Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς αποφάσισε στο 76' να τον αποσύρει από το παιχνίδι και να περάσει στη θέση του τον Ματιάσεβιτς. Αν δεν του ζήτησε ο Μάρκος αλλαγή, τότε ο σέρβος έχει κάνει φάουλ, καθώς η ΑΕΚ από κει και πέρα δεν δημιούργησε ούτε μία καλή στιγμή.